Секоја од книгите тежи кон тоа да направи не само истите да се читаат, туку и да се ужива гледајќи во нив“ – вели Tomoko Takeda, јапонскиот уметник кој стои позади реализацијата на оваа колекција склуптури од книги. Трансфомирањето на неколку познати литературни наслови во уникатни уметнички дела во серијата со наслов „Фрагменти од приказните“ е изведено преку длабење и слоевита внатрешност на страниците од литературните класици. Точно десет на број, Tomoko Takeda влече повторување на приказната или темите кои се издвојуваат од овие книги, според принципот дека понекогаш, често понекогаш, изгледот привлекува и раскажува…

2

Alice’s Adventures in Wonderland by Lewis Carroll.

3
Flowers for Algernon by Daniel Keyes.

4
I Am A Cat by Natsume Soseki.

5
Kokoro by Natsume Soseki.

6
Night on the Galactic Railroad by Mayazawa Kenji.

7
The Diary of a Young Girl by Anne Frank.

8
The Little Prince by Antoine de Saint-Exupéry.

9
The Spider Thread and Other Stories by Akutagawa Ryunosuke.

10
Two Years Vacations by Jules Verne.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЧудовишни саксии за Вашиот дом
Следна објаваДизни хороскоп за декември
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР