Ви го претставуваме 55-годишниот Slavik, „најмодерниот“ бездомник од Украина. Личност која и покрај сите тешкотии со кои се соочува во животот и фактот дека нема свој покрив над главата сепак позитивно гледа на животот и секое утро се труди да го пронајде убавото во денот. Украинскиот фотограф Yurko Dyachyshyn е воодушевен од Slavik и создава збирка од 100 фотографии насловена како „Модата на Slavik“.

„Slavik е различен од другите бездомници. Тој не претура во кантите за ѓубре, скоро никогаш не носи иста облака, што е многу чудно за еден бездомник. Редовно пие алкохол, најмногу пиво, но не е алкохоличар. Има свое тајно место за криење, но не ја кажува неговата локација. За него не постојат машки и женски алишта, тој облекува се што некој би му го дал. Во текот на две години се среќававме повремено, јас го фотографираф, а тој ме научи дека среќата е во најмалите работи.“

53

52

51

50

49

48

47

46

45

43

42

41

СПОДЕЛИ
Претходна објава18+ | Pirelli календар 2015
Следна објаваТајните на убавината на Скарлет Јохансон
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР