Приказната за Мерилин Монро никогаш не завршува. Оваа недела во галеријата “Sumo” во Њујорк ќе се одржи изложба со досега необјавени слики од филмската дива.

8

Оваа слика настанала за време на снимањето на филмот “River of No Return”, во 1953 година. Филмот привлече многубројна публика.

1

Во истиот тој филм партнер на Мерилин ѝ беше Robert Micham.

2

Сигурно се сеќавате на филмот “Bus Stop” од 1956. Мерилин изгледаше заносно, како вистинска холивудска дива. Оваа фотографија е од снимањето на овој голем хит.

3

Мерилин Монро со ноти било идеја на фотографот Lani Carlson.

4

Уште една фотографија на Lani Carlson кој ѝ бил омилен фотограф на глумицата. Фотографијата е од 1952.

5

Создавањето на филмот “Niagara” (1953) ја донело оваа фотографија. Сè што правела Мерилин и зад сцената и на екраните било вредно за внимание.

6

Во истата година, Allan Snyder уловил еден момент кога Мерилин била во спортска комбинација, далеку од холивудскиот гламур.

7

За оваа фотографија е заслужен пријателот на глумицата, Mischa Pelz. Тоа било нивната прва соработка, непосредно пред филмот “Gentlemen prefer blondes”.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБел летен фустан – моден императив
Следна објаваВидео | Еволуција на визуелните ефекти
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ