11

По прошетката низ најмагичните сцени долж волшебната Австрија, овојпат патуваме до чудесните дестинации на прекрасната Италија. Дел од нив се светски познати градови и туристички локалитети, дел, пак, само локално познати атракции, но едно е сигурно: ќе ве остават без зборови со живописниот изглед и пејзажите како пресликани од разгледниците.

Во продолжение ви ги претставуваме 28-те бајковити места со кои освојува убавицата на Апенинскиот Полуостров – толку совршени што е тешко да поверувате дека навистина постојат. Уживајте во глетките и препуштете се на копнежот по волшебната Италија!

1. Бурано

01

2. Езеро Комо

02

3. Сан Куирико д’Орча

03

4. Венеција

04

5. Планина Одле, Доломити

05

6. Соренто

06

7. Питиљано

07

8. Липари

08

9. Портофино

09

10. Монте Лусари

10

11. Манарола

11

12. Урбино

12

13. Риомаџоре, Чинкве Тере

13

14. Бургос, Сардинија

14

15. Орта Сан Џулио

15

16. Верона

16

17. Позитано

17

18. Спело

18

19. Алберобело

19

 20. Кала Гононе, Сардинија

20

 21. Езеро Мизурина

21

 22. Шила

22

 23. Боза

23

24. Сант’Агата де’Готи

24

25. Чефалу

25

26. Сан Лео

26

27. Атрани

27

28. Кала Догана, Леванцо

28

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФото на денот | Најголемата „љубов“ на мажите
Следна објаваСвет на азбука | Culture Caps
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ