Стотици балони во воздухот

Балоните кои летаат со помош на топoл воздух ја имаат најстарата, развиена технологија за летање која човекот ја користи до денес, а е многу...

Фармерот и стариот коњ

Еден фармер чуваше коњ долги години. Коњот му помагаше околу селските работи, го носеше на неговиот грб кога фармерот беше уморен, но дојде ден...

Модна икона | Rachel Zoe

Rachel Zoe е познат моден стилист на ѕвездите како Cameron Diaz, Nicole Richie, Mischa Barton, Lindsay Lohan, Kate Beckinsale, Kate Hudson, Demi Moore, Liv...

Фото на денот | Те сакам бебе мое

Оваа фотографија која е наречена "Те сакам бебе мое" е една од најдобрите пријавени за изборот на најдобра фотографија на National Geographic за 2011...

Што да подарите на фотограф?

Се согласувате дека една од најтешките работи е да се избере вистински подарок, за некој кој ви е битен. Најдобар начин тоа да се...

Изопачени тела | Egon Shiele

Egon Schiele е австриски сликар роден во 1890 година. Неговата уметност содржи голем број на портрети и автопортрети  со  изопачени телесни форми. Своето школување го започнал...

Фустани како од бајка

Сите го паметиме венчалниот фустан на Војводката од Кембриџ, Kate Middleton и нејзината сестра Pippa Middleton од кралската свадбена церемонија оддржана минатата пролет. Овој...

Добредојдовте во Мајами (Флорида)

Miami South beach, кој се наоѓа на понискиот дел од Miami beach, е едно од најатрактивните и најпопуларните места во светот. Ова место кое...

Кадифени бактерии и клетки

Доколку не можете да се одлучите каков подарок да му купите на вашиот откачен пријател или на вашето непослушно дете, имаме вистинско решение -...

Сликарство во Лувр Музејот

Во 1698 година кралот Луј XIV кралската резиденција ја преместува во дворецот Версај со што Лувр станува палата на уметноста. Пред него Лувр како...

Совршен спој на фотографија и кулинарство | Ilian

Илијан ја започнува својата кариера во фотографијата, како фотограф за весници, покривајќи ја војната во Косово. Подоцна се сели во Лондоб и таму започнува...
video

Музејот Лувр

Лувр е денес еден од најпознатите светски музеи како по својата архитектура, така и по содржините на своите поставки. Приказната на Лувр започнува во 1190...