Современа балетска бајка ‘ПЕПЕЛАШКА’ од Сергеј Прокофјев

На 20 јануари во Националната Опера и Балет, посетителите ќе имаат можност да уживаат во изведбата на  Современа балетска бајка 'ПЕПЕЛАШКА' од Сергеј Прокофјев....

,,Оревокршачка” – Новогодишно-божиќна бајка во МОБ

💃 Балетот „Оревокршачка” е волшебна, новогодишно-божиќна бајка - мириса на снег, карамела и на цимет. Обоен е со црвено, златно и со бело. Веројатно...

🪄 Традиционален концерт по повод празникот „Василица“ ГАЛА ОПЕРСКИ КОНЦЕРТ

На 12 и 13 јануари 2023 во 20.00 часот ќе се одржи традиционалниот Гала Оперскиот Концерт по повод празникот Василица.  Настапуваат хорот и оркестарот на...

🎭 Театарска претстава „ОЖЕНИ МЕ“ во режија на Роберт Ристов во...

  Театарска претстава „ОЖЕНИ МЕ“ во режија на Роберт Ристов во која ќе настапат: Изабела Јакимова и Бранко Атанасов, посетителите ќе можат да ја проследат...

🎭Нови е-Драми во македонски превод: ЧЕТИРИ ДРАМИ на Симона Семенич/ ...

Најновиот проект на Македонскиот ЦЕНТАР ИТИ/ПРОДУКЦИЈА е 'Драмски Инверзии' ЧЕТИРИ ДРАМИ на авторката Симона Семенич (убавите види, убаво горат; 1981; ти си чудо; тоа јаболко,...

Балетот ‘Рајмонда’ од Александар Глазунов во НОБ (29.10.2022)

💃 Рајмонда“ е балет во два чина од Александар Глазунов. За првпат Светската премиера на балетот е одржана во Маринскиот театар во Санкт Петербург,...

Првенката на македонската опера г-ѓа Весна Илкова во улогата на Норма...

На 21 октомври со почеток во 20.00 часот во Македонската опера и балет, публиката ќе има можност да го  проследи настапот на нашата оперна...

Дарја Ризова најдобра актерка на ФКТ „Ристо Шишков“

„Само со многу труд и работа, секој ќе си го најде своето место под сонцето" Дарја Ризова   Дарја Ризова е прогласена за најдобра актерка на ФКТ...

Премиера на претставата ‘Ковачи’ во режија на Дејан Дамјановски во НУЦК...

  На 3-ти септември со почеток во 20.00 часот во НУЦК Центар за Култура-Куманово ќе биде изведена премиера на претставата 'Ковачи' во режија на Дејан...

🏤 МАКЕДОНСКИОТ НАРОДЕН ТЕАТАР ЈА ОТВОРА НОВАТА ТЕАТАРСКА СЕЗОНА 2022/2023.

Македонскиот народен театар ја отвора новата театарска сезона 2022/23. Македонскиот народен театар во септември официјално ја отвора и новата театарска сезона, исто онака како што...

 🎹 Концерт „ Уметноста на лудоста од Венеција до Лондон“ со...

🏛'ЈОУ Културен и Информативен - Центар' Битола во соработка со Амбасадата на Р.Италија во Македонија и Институтот за италијанска култура со големо задоволство го...

Промовирани две нови е-книги во издание на Македонскиот Центар ИТИ ПРОДУКЦИЈА...

'СМРТТА НА МАДАМ ДУПИН' НА КАТАРИНА САРИЌ - ( Нова е-книгаво издание Македонски Центар ИТИ ПРОДУКЦИЈА (🕰️ 2022). Преведувач од црногорски јазик: Драгана Евтимова Едиција:...