Слатка мода | „Irina’s Sweets“

Мммм, нешто убаво се подготвува во кујната на Ирина Тошева: Составени се од два уникатни модели изработени од природни материјали и филувани со шаренило од...
video

Sensu – четка за дигитално сликање

Прекрасна вест за дигиталните уметници, Ви ја претставуваме четката Sensu која овозможува автентично сликарско искуство на Вашиот таблет или смартфон. Четката совршено работи на...

Трето издание на „Се гледаме на врвот“

Од овој петок во Книжарница ТРИ во Скопје и книжарниците ширум Македонија ќе биде пуштено во продажба третото издание на македонскиот бестселер „Се гледаме...

Пенкало-скенер на бои | Јinsu Рark

Корејскиот дизајнер Јinsu Рark излегува на техно-пазарот со концепт на пенкало кој ја усвојува функцијата на „eyedropper“ на Фотошоп. Имено, во реалниот живот -...

Трилер-техника на Џ.К. Роулинг | The Cuckoo’s Calling

Обично, новите информации за книги не пристигнуваат на овој начин, но, The Independent синоќа излезе со соопштение дека авторката на Хари Потер, Џ.К. Роулинг...

Книжевна иницијатива | RIF & Macy’s

Ви текнува ли на видеото „Книгите ги обединуваат луѓето“? Од истата организација, овој пат станува збор за нова иницијатива! Мотивирање на децата, мешање имагинации, помагање...

Гутенберг во Вашиот дом

Многу интересна работа беше поставена на продажба од AbeBooks.com - вистински функционална репродукција на Гутенберговата печатарска машина. Овој пат навистина може да вметнеме парче...

Нов дизајн на Сакам книги

Местото каде што сите библиофили, книго-холичари, зависници од добра книга, пасионирани читатели и така натаму; се чувствуваат како припадници на едно уникатно семејство, покрај...

Подготвени за пат | Матица & Лагуна

Подготвени за патување со книги? По завршување на 25. Меѓународен саем на книгата, реномираната издавачка куќа „Матица “ од Скопје и „Клуб Лагуна“, најголемиот српски...

7 предвидувања за „Пеколот“ на Ден Браун

Првата книга на Ден Браун по 2009 година, магично ќе се појави на полиците следниот месец - читателите се крајно возбудени по овој повод,...

Браун vs. Данте | Откриена корица

Мајсторска сплотеност на историјата, уметноста, кодовите и симболите, веќе видена во рапидно продадените и масовно омилени „Кодот на Да Винчи“, „Ангели и демони“ и...
video

Mirrors – Џастин Тимберлејк

По долгата апстиненција од музичката сцена и неодамнешната венчавка со Џесика Бил, миленикот на милиони девојки ширум светот повторно им ги згреа срцата со...