Направи сам | Уникатни обележувалки за книги

„Сакам да читам. Уште повеќе сакам кога уредно ги сепарирам прочитаните од непрочитаните страници“ - ако се согласувате со оваа констатација, денешната лесна креативна...

Полици со череп | James Hopkins

Во насока на континуирано детектирање на иновативните информации во поглед на книгите и активностите/додатоците поврзани со нив, денес промовираме една интересна колаж-полица, креирана од...

Книжевни друштвени игри

Кога времето надвор е студено, библиофилите имаат тенденција да хибернираат со своите книги. Но, што може да се смета за забавна активност од социјален...

Алтернативата на Шекспир | Book covers

Како и инспиративните режисери, актери и писатели во целина, се чини дека енигмата наречена Шекспир е најголемиот феномен во англискиот јазик. Неговото наследство, исто...

Како научив да читам | Greg Zimmerman

Нашиот читателски живот е карактеристична приказна, индивидуална сама по себе, за тоа како книгите и читањето не обликувале кои сме и како живееме. Тоа...
video

Понуда за брак во книжарница

Дали Вие ја имате пронајдено личноста со која би сакале да го поминете животот? Дали сте смислиле иновативен начин да ѝ предложите брак? Благодарение...

Енигмата наречена Шекспир

Легендата продолжува да живее - лик кој истапува од масата, на доволна возраст за подготвеност и поволни околности за еден маестрален вид на гениј...

Земјата на чудата во Токио

Едно свртување на глобусот и акцент на заборавеното, но секогаш будно Токио: доколку во блиска иднина патот Ве води во главниот град на Јапонија,...

Литературни графити

Овие литературни типови кои бездруго се класифицираат како бунтовници, во суштина се вистински креативци - успеваат да ги украсат напуштените ѕидови од Лондон до...

Грозоморни извори на приказните (дел 3)

На изненадувањата никогаш крај - откако ги констатиравме страшните потекла на најубавите детски приказни во дел 1 и дел 2, денес на репертоар имаме...

Големиот Гетсби на рамо | Кate Ѕpade

Основана во 1993 година, каде потребни се 15 години и една револуција предводена од рачна торба да го донесе белегот на софистицираното живеење во...

Како да пишувате добро?

Новинарска статија објавена во јунското издание на Writers' digest, 1986 со оригинален потпис на Френк Л. Виско - денес, цитирана илустрација која патува низ...

Книжевна ДНК | MYDNA полици

Шик и современ систем за складирање книги, инспириран од ДНК концептот во две достапни величини: MYDNA полиците се безвременски софистициран начин да се укаже...

Пишани силуети | Spineless Classics

Издавачката куќа Spineless Classics смета дека „големите уметности се дел од позадината на секојдневниот живот, но, не треба да бидат сфатени буквално“. Што значи,...

Аристократска Будимпешта | Alexandra Bookcaffee

Вториот кат од поранешниот Paris Department Store, каде што во моментов е лоцирана Alexandra Bookcaffee, важи за едно од најелитните кафе-книжарници во срцето на...

Бонд девојка – Ерин Дафи

Додека сите девојчиња сонуваа да бидат балерини и манекенки кога ќе пораснат, оние интелигентните посакуваа да бидат адвокатки и докторки. Но, не и оваа...