Модерно и без премногу детали – овој едноставен и интимен животен простор има се’ што е потребно за пријатен престој, а притоа изгледа мошне непретенционзо и минималистички. Станува збор за мини стан во Москва, за чие проектирање била задолжена руската дизајнерка и уметница Наталья Акимова. Во модерниот ентериер нагласен е контрастот помеѓу светлите и темните тонови, оддавајќи впечаток на скромност во шик пакување. Секој аксесоар, текстура и декорација му дава карактер на домот, кој не е дизајниран да импресионира, туку е наменет за едноставни луѓе со минималистички вкус. Кујната, спалната соба, бањата и ходникот се стилизирани во црно-бела комбинација, разиграна со ѕидни тапети со цветен дезен во гардеробата и претсобјето. Подот од светло дрво, личните детали и меките ткаенини придонесуваат за лежерна и удобна домашна атмосфера. Целиот стан е компактно уреден, со еднаквост, хармонија и инспирација од скандинавскиот стил. Мал стан за голем човек!

11

12

01

02

07

03

04

05

06

08

09

10

13

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЊујорк во ’80тите
Следна објаваМесец на театарот во Драмски
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР