И покрај скромните димензии, овој грациозен мадриски стан е толку привлечно уреден, што освојува на прв поглед со комополитскиот шарм и начинот на кој го спојува неспоивото во ентериерот. Вистинска оаза на различните стилови, каде секој агол и простор е ефектно и креативно украсен, со многу вкус, префинетост и отмена нота. Станот е неодамна реновиран, а со преуредувањето постигнат е значително посветол и покомпактен изглед во кој доминираат функционалноста и комфорот, без притоа да се оддалечи од рафинираната естетика и модерниот дизајн. Зад реализацијата на проектот се потпишува Merry Design Studio, кои иако внеле многу подобрувања и го промениле амбиентот, сепак, токму оригиналната структура и локацијата се она што му дава автентичност на ова катче за живеење. Станува збор за станбен простор во градба од 60-тите, со пристап до градина, кој не е преголем, но дефинитивно е многу интересен! Распоредот вклучува простран дневен престој со салон, трпезарија и интегрирана кујна, спална соба со бања и гостинска соба. Бојата на ѕидовите е светла нијанса на беж, а со белата основа во ентериериот, вешто и наменски се нагласени деталите, модерните парчиња мебел и уникатниот декор, создавајќи по малку аристократска, но многу светла и весела атмосфера. Дрвените бели подови во комбинација со светлите ѕидови даваат чувство на чистина и елеганција, а за игривоста и динамичноста придонесува палетата бои на мебелот и украсите, која е богата и разновидна, од неутрални нијанси до многу живи и интензивни тонови. Декорот е хармонично усогласен, и покрај тоа што на едно мало место се вметнати толку различни детали, стилови, текстури, бои, форми и материјали. Најзаслужни се за кокетноста на домот, кој иако е атрактивен и нетипично среден, во него не изостанува ни најмалку пријатниот амбиент за секојдневен живот. Како ви се допаѓа вам?

2

4

6

1

3

5

7

8

9

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПлејлиста за попладневно опуштање
Следна објаваCalzedonia | пролет/лето ’14
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР