Македонската опера и балет веќе 25 години ја одржува традицијата на одбележување на празникот Василица со пригоден концерт.

„Филмски ноти“ е концертот што по повод празникот Василица, Македонската опера и балет традиционално и оваа година, ќе го одржи на 12 и на 13 јануари, под диригентство на Саша Николовски-Ѓумар.

Од филмското платно, на сцената на МОБ, уживајте во романтичните музички нумери од познатите филмови: Кум, Телохранител, Mаската на Зоро, Коса и многу други,во изведба на врвни оперски и естрадни ѕвезди, хорот и оркестарот на македонската опера и балет

ПРОГРАМА:

Bohemian Rhapsody – Ѓоќо Танески со Хорот на МОБ & (Wayne’s World)

Stop –  Ана Мицковска (Bridget Jones: The Edge of Reason)

Parla piu piano – ВЛАДИМИР САЗДОВСКИ (Godfather)

I want to spend my lifetime – ЃОРЃИ ЦУЦКОВСКИ и ОЛГИЦА МИЛЕВСКА (The mask of Zorro)

Endless love`- АНДРИЈАНА ЈАНЕВСКА & ДЕЈАН БОБИЌ-ДЕКСО (Happy Gilmore)

One night only – ЕЛЕНА ПЕТРЕСКА (Dreamgirls)

Cry me a river – ЛАМБЕ АЛАБАКОВСКИ (The girl can’t help it)

I Have nothing – АЛЕКСАНДРА ЈАНЕВА (The Bodyguard)

It’s a mans world – ГОРАН НАУМОВСКИ (A Bronx Tale; The Associate Payback)

Listen – НАДЕ ТАЛЕВСКА (Dreamgirls)

Unchained melody – ДЕЈАН БОБИЌ-ДЕКСО (The Ghost) (Happy Gilmore)

I wanna be loved by you – ВЕРИЦА ПАНДИЛОВСКА (Some like it hot)

Time of my life – МАЈА ГРОЗДАНОВСКА-ПАНЧЕВА и ВЛАДИМИР САЗДОВСКИ (Dirty dancing)

I will always love you – ТАМАРА ТОДЕВСКА (The Bodyguard)

Skyfall`- ВЕСНА ЃИНОВСКА ИЛКОВА (James Bond)

Aquarius – ОЛГИЦА ХРИСТОВСКА (Hair)

Диригент: Саша Николовски-Ѓумар
Концерт мајстор: Верица Ламбевска
Музички продуцент: Горан Наумовски

Билетите можете да ги резервирате и купите на Билетарница на МОБ – тел.: 02/3118 – 451 Или електронски на: http://www.mob.com.mk/e/shop/

Од Македонската Опера и Балет напоменуваат: „Ги потсетуваме нашите ценети посетители дека поради градежни зафати, влезот во Македонската Опера и Балет е преку подземната гаража од страната на аптеката „Зегин“ и од страната на Факултетот за Музичка уметност“.

Facebook линк до самиот настан https://www.facebook.com/events/1443340475882418/

Се гледаме таму!

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПланинска снежна оаза | El Lodge
Следна објаваЦрната книга на карти | UnCommon Beat
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР