Потсетување на 30тиот роденден на Ikea, кога славната куќа за мебел постави 30 црвени Billy полици кои чинат 60$ на популарната Bondi Beach во сиднеј, каде инвентивно се инсталираше најдолгата библиотека на отворено – воопшто, во светот.

Шведската компанија ја исполни плажата со литература за посетителите, сурферите, пливачите и општо сите кои сакаат да уживаат под сонцето, се’ со цел да разменат некоја книга, односно да купат, каде средставата се наменети за Australian Literacy & Numeracy Foundation, како донација. Полиците беа прицврстени за дебели листови од дрво, за да ги задржат стабилни во песокот.

1

2

Billy полиците се класични, со рационален дизајн и се користат за складирање на се’ – од кујнски додатоци до бројни романи; но, ретко е да се видат лоцирани во јавниот простор. Особено не како вистинско освежување на плажа! Дали би сакале да се најдете во ваква ретка ситуација?

3

4

5

6

8

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБрадата и мустаќите – израз на животниот стил
Следна објаваФото на денот | Морски круг
Задолжена за најблагорoдната навика, наклонетоста кон книги. Стои на ставот дека умереноста е универзален клуч, нејзината перфекционираност јасно ги селектира информациите со кои врши промоција на книжевната уметност. Живеејќи неколку животи паралелно - како читател и автор, приврзаничка е на ендемичниот вид на автори, модерен конзервативец кога се во прашање вредностите на животот, а истовремено, вечна вљубеничка во убавото.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР