Проектите на дизајнерот на ентериери Александар Доерти се многубројни, а се разликуваат секој пат во зависност од просторот за кој е поканет да го декорира.

Страстен љубител на Арт Деко стилот, дизајнерот црпел инспирација од овој „бран“ за да создаде амбиент кој изгледа како да потекнува од архитектурата на минатото, не заборавајќи да додаде модерен пресврт, кој е видлив во секој агол на архитектонското творештво.
Врз основа на бели и беж ѕидови и огромни прозори кои служат за продирање на светлината, избран е модерен дрвен мебел, кој иако нов, и дава винтиџ шик карактер на целата куќа. Во целиот распоред гледаме дека главниот збор го има неверојатно елегантната строгост, иако се додадени уникатни елементи кои даваат посебна естетика.Првиот впечаток е дека ова е светол простор кој елегантно ја интегрира класиката со модерното. Дрвото доминира од простор во простор, во светла боја, додека металните детали му даваат димензија и дополнителен гламурозен карактер на крајниот резултат.
Ходниците полни со уметнички дела имаат светла кои функционираат како скулптури, додека во исто време големите слики даваат димензија од агол до агол.
Во меѓувреме, никој од нас не може да го пропушти очигледниот додаток на металик нијанси, кои ја подобруваат глам естетиката и луксузниот карактер на куќата.
Еден од најважните моменти на оваа куќа се мермерните бањи кои го инспирираат секој љубител на декорацијата. Покрај одличната естетика, чувството на виталност се доловува благодарение на прекрасните собни растенија, а особено поради разнобојните цвеќиња кои доминираат во повеќето соби, па и во бањите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваОдличен едиторијал: Во хармонија со природата
Следна објаваОвие чевли се хит за пролет 2022 година
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ