Вистина е дека минатата година добивме „бран“ на свежи идеи, нови нијанси на бои и текстури, неочекувани материјали и нови трендови во декорацијата. Не предизвикаа да го промениме класичниот начин на кој ги гледавме работите, мотивирајќи не да направиме вистински промени. Иако не постои начин да се знае со сигурност што ќе се случи во 2022 година, имаме чувство за тоа како би можела да изгледа новата година во поглед на дизајнот.
Од вибрациите што ги добиваме, очекуваме дека повеќето ентериери ќе го канализираат чувството на удобност и ќе ја нагласат личноста на сопственикот. Имавме толку многу време да го бараме она што навистина не инспирира, што сега многу добро знаеме што бараме во секој детаљ. 
Всушност, бидејќи 2022 година е година на тигарот, очекуваме да бидеме похрабри, пореволуционерни и похрабри од кога било досега. Така, со брза прогноза, во галеријата ви ги откриваме 10-те најголеми трендови во дизајнот на ентериер за 2022 година!
„Блесоци“ на надреализмот и средновековната готика

Бидејќи толку долго бевме затворени во нашите домови, стерилната природа на минимализмот замина во заборав! Се повеќе луѓе се свртуваат кон максимализмот со украсни парчиња кои зрачат несомнено забавна енергија. Иако пастелните палети го внесоа потребниот допир на нежност, сега подгответе се да ги видите „блесоците“ на надреализмот и средновековната готика.

Геометријски модел

Како што дополнително го истражуваме метаверзумот, нашите ентериери мора да го одразуваат патувањето во дигиталниот свет. Дизајнерката на ентериер Хана Али објаснува дека овој тренд кој е во пораст, претставува сосема нов начин на доживување на виртуелната архитектура што драстично ја менува актуелната култура. Покрај сите иновации околу најпаметната технологија, криптовалутите и NFT, ние сме во средината на прилагодувањето на моделот на хибриден начин на живот. Проверениот отпечаток доминираше низ целата пандемија, но сега кога експериментиравме со психоделичното, време е да се вратиме на оригиналниот извор. Секој архитект ќе ви каже колку е важен геометрискиот модел бидејќи повеќето дизајни сега му оддаваат почит.

НОСТАЛГИЈА

Сите сме инспирирани од минатото додека ја создаваме сопствена естетика и го развиваме нашиот личен стил. Генарацијата Z не е заситена од Y2Κ културата и од  омилените 2000-ти. Оживувањето на Polly Pockets исто така не потсетува дека опсесијата со минијатури продолжува и во текот на 2022 година.

ЗЕЛЕНАТА Е НОВА НЕУТРАЛНА

Без разлика на нијансата, зелената е бојата на годината – и покрај тоа што вели Pantone. Нијанси како смарагд носат чувство на смиреност и подмладување во секој простор, без разлика дали е тоа кујна, бања, спална, дневна или канцеларија. Зелените нијанси се дел од овој тековен процес на повторно поврзување со природата. Сепак, милениумското розево останува засекогаш во нашите срца.

Земјена палета

Зборувајќи за зелената боја, одиме чекор подалеку од естетика на #cottagecore до одржливост. Покрај редефинирањето на дивата страна на природата и чувството на мир во шумата, трендот на гоблинкор има врска со економичноста, пазарувањето од втора рака и собирањето мали, сјајни предмети. Со други зборови, винтиџот уште подинамично ќе влезе во нашите животи. Во срцето на овој тренд е поеколошки начин на живот – со прекрасни слики инспирирани од природата.

Канабис

Има толку многу елегантни начини да го вклучите конопот во вашиот дом, од скулптури и цветни аранжмани до ќебиња и книги како и масички за кафе. Немојте да се изненадите ако видите се повеќе декоратори, па дури и уметници, кои се свртуваат кон културата на канабис за инспирација. Природата и нејзините деривати повторно ќе станат главен извор на инспирација.

Стаклени блокови

Со популарноста на транспарентноста, повторно се појавија соодветни материјали, како што е акрилот, а следниот „хит“ материјал е стаклена цигла – блок. Архитектот Лула Галеано инсистира дека овој материјал е идеален за креирање на мебел „направи сам“.

МОДУЛАРЕН МЕБЕЛ

Легендарните и класични парчиња на мебел се убави, но мултифункционалниот мебел е уште подобра инвестиција, сега, кога нашите простори станаа место каде што и одмараме и работиме. Она што навистина го издржува тестот на времето е комплет  парчиња на мебел кои можете сами да ги составите. А ако не сте забележале, каучот е повторно во мода.

КНИГИТЕ СЕ ВРАТИЈА

Не само што се повеќе луѓе градат свои библиотеки, туку некои, создаваат скали и маси од старински книги. Дури и ако не сте љубител на читање кноги, дизајнерката Софи Коле не потсетува дека книгите уникатно се користат како стилски додатоци. Некои корици на книги од 80-тите потсетуваат на вистински уметнички дела, па можете да ги користите како украсни предмети?

РЕФЛЕКСИИ

По толку долго време на длабока интроспекција, мораме да инвестираме во посветла иднина, дури и преку нашата декорација. Од завеси со декоративна монистра и диско топки, сите се враќаме на блескавиот дизајн. Сега кога патот е отворен, дали таваните со огледало можат да бидат нашата иднина? Само времето ќе покаже …

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛУКСУЗНИ ЧИЗМИ НАД КОЛЕНА ЗА ТОПЛА И МОДЕРЕНА ЗИМА
Следна објаваКои тренди фризури ќе се носат во 2022 година?
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ