Дизајнерското студио Nina Maya Interiors дизајнираше фантастичен рај во срцето на Балмејн, Сиднеј.

Проектот на селската вила е дизајниран во духот на луксузна куќа на плажа. Реновираниот ентериер комбинира едноставни форми и материјали со неочекувани акценти и неконвенционални детали.

Внатрешноста изгледа луксузно, но и лаконски. Овој впечаток го создаваат широкиот спектар на материјали: во декорацијата се користени италијански травертин и мермер, а подовите се изработени од француски даб. Бронзените и месинг акцентите го комплетираат изгледот на куќата.

Речиси целиот мебел е создаден од студиото Nina Maya Interiors – од кожни шанк столици во кујната до кадифената покривка и ноќните орманчиња во спалната соба. Единствениот познат автор чие дело е користено во декорацијата е австралискиот уметник Даниел Бодам, кого дизајнерското студио го сака поради неговите аеродинамични форми и референци на природата. Неговата заоблена Coast Wave софа зазема централно место во дневната соба.

За бањите се избрани неутрални песочни нијанси. Заоблените кабинети се рачно изработени мермерни мијалници кои изгледаат особено импресивни на оваа дискретна позадина. Дизајнерот како акцент го избра воодушевувачка слика од Zhauang Hong Yi и дела на Draga&Aurel, кои се гледаат над каминот во дневната соба.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваРецепт на денот: Топчиња со сливи и портокал
Следна објаваИзложба: Суперхероите пристигнаа во Скопје Сити Мол
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ