Ако некој дом може да се нарече „рок ѕвезда“, тоа е овој. Сместен на камена платформа над величествената река Хадсон, околу 90 минути северно од Менхетен, Ledgerock е архитектонски скапоцен камен од 1.400 квадратни метри дизајниран да ви долови чувство дека лебдите над вода.

Неверојатната локација го зазема централното место и кога сте внатре имате чувство како да лебдите над водата бидејќи речиси секоја соба нуди поглед на реката низ стаклените ѕидови од подот до таванот.

Сепак, она што помага да се оправда цената од 45 милиони долари не е само локацијата. Она што го прави Ledgerock толку уникатен е тоа што е малку веројатно дека нешто слично некогаш би можело повторно да се изгради толку блиску до реката.

Според евиденцијата, сегашните сопственици Џејкоб и Моника Фридман купиле камена парцела во близина на енклавата Хајд Парк во Њујорк во 2005 година за 1,5 милиони долари. Вклучени три меѓусебно поврзани згради опкружени со околу пет хектари шума, која брзо ја прошириле на 10 хектари.

Фридман, извршен директор на Fridco Capital Group, успеал да ги сруши старите згради и користејќи го истиот план, успешно се здобил со камена платформа која му овозможила да го изгради својот дом од соништата.

Друго изненадување е тоа што сопствениците, пред да го купат Ledgerock, претходно купиле 198 хектари земјиште на спротивниот брег на Хадсон за да се уверат дека ништо нема да биде изградено пред нивниот нов дом. Иако ваквите потези помагаат овој мирен рај да изгледа како да е на својата планета, тој сè уште е блиску до Њујорк, а има платформа за хеликоптер и пристаниште за хидроавион веднаш пред влезната врата.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваУбедливо најубавата празнична кампања MICHAEL Michael Kors Holiday 2021 (видео)!
Следна објаваПлетени фустани за најудобен зимски изглед
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ