Стаклената конструкција исполнета со уметност е модернистички лавиринт во Лос Ангелес, дизајнирана од славниот архитект Вилијам Переира.

Поранешната холивудска куќа на Френк Синатра преплавена со сонце се продава за 21,5 милиони долари. Сем што било дом на Френк Синатра, светилиштето слично на галеријата е синоним за Вилијам Переира, почитувана фигура во светот на архитектонскиот дизајн на дваесеттиот век.

Пејачот и актер Френк Синатра – најпознат по улогите во Guys and Dolls ,Ocean’s 11 и From Here to Eternity – го изнајмуваше имотот од Дора Хатчинсон во текот на 50 -тите години, за една деценија. По времето на Френк поминато на имотот, домот „глумеше“ во неколку продукции, вклучувајќи ги Mad Men, Californication и Dreamgirls.

Станбениот простор со отворен план зрачи со уметничка естетика – од импресивна колекција скулптури до одлични слики кои ја прекинуваат минималистичката шема. Покрај седум спални соби, седум бањи и кујнски простор исполнет со светлина, домот нуди низа луксузни објекти.

Значајниот ентериер вклучува студио за снимање, теретана и соба за масажа, додека надворешноста може да се пофали со лозје, базен, хелиодром и дневен простор со пергола од 200 квадратни метри.

Покрај тоа, исто како и остатокот од куќата, градината има поглед кон планинскиот венец кој ја опкружува долината Сан Фернандо.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНовак Ѓоковиќ и Montblanc повторно заедно!
Следна објаваЕксклузивно: Домот на Адам Левин и Бехати Принслу во Лос Ангелес (видео)
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ