Најискрените изјави на легендарната актерка за себе.

Не е тајна дека Мерилин Монро е една од оние актерки кои станаа заложник на сопствената убавина и сексуалност, додека цел живот сонуваше да игра покомлексни драмски улоги.

Како дел од нејзиниот роденден, решивме да се потсетиме на цитати кои докажуваат дека таа не е личност каква се претставуваше на екранот.

“Никогаш не се сметав себеси за убава и посебна. Да бидам искрена, до неодамна воопшто не размислував за тоа”, 1952 година.

„Ми се чини дека само две работи во животот нè прават луѓе: желбата за осаменост и истовремено неодоливиот порив да ја најдеме нашата втора половина“, 1960 г.

„Знам само едно: сакам да бидам совршена“, 1960 година

„Стравот е глупав. Жал ми е што се плашев “. 1960 година

„Верувам дека љубовта и работата се единствените работи што ни значат“, 1960 година

„Се обидувам да бидам најдобара од моментот кога камерата ќе започне да работи, па се додека не се исклучи“, 1960 година

„Убаво е да се биде дел од фантазијата, но уште подобро е кога те сакаат онаква како што навистина си“, 1962 година

„Не се гледам себеси како производ, но сигурна сум дека многу луѓе ме гледаат на тој начин“, 1962 година

„Ако сум sвезда, тогаш луѓето ме направија таква“, 1962 година

„Ми се чини дека сексуалноста е привлечна само кога е природна и спонтана“, 1962 година

„Не ми е гајле дали ќе ме сметаат за гламурозна и секси. Но, мислата за тоа што треба да направам ме прави нервозна “, 1962 година

„Нема никој како мене без облека“, 1960 година

„Никогаш не се стремев да бидам Мерилин – тоа едноставно се случи. Мерилин како превез зад која се крие Norma Jeane “, 1960 година

„Би сакал да покажам дека дури и без да ја покажам својата гола фигура, па дури и без да учествувам во големи филмски проекти, можам да бидам интересна“, 1960 година.

„Се облекувам за мажите. Жените секогаш се критички гледаа на мојата гардероба. И само мажите можат вистински да го ценат тоа “. 1952 година

„Јас сум вистинска жена и уживам во тоа“, 1952 година

„Ми се чини дека се состојам од наивност и комплекси, но дури сега почнав да го разбирам ова“, 1956 година

„Поголемиот дел од животот бегав од себе“, 1956 година

„Прво се обидов себеси да си докажам дека сум личност. А потоа – за да докажам дека сум актерка “, 1962 година

СПОДЕЛИ
Претходна објаваБермудите се апсолутен хит на сезоната!
Следна објаваБелите парчиња се одлична инвестиција во вашата гардероба – 5 комбинации кои ги следат летните трендови
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ