За повеќето, една од недостижните желби е да можат да јадат многу, а да не се здебелат.

Иако на многумина им е тоа неостварен сон, со намирниците кои имаат скоро нула калории, овој сон е многу полесно да се оствари.

Иако ниедна храна освен водата нема нула калории, има храна која има многу малку калории. Таква храна, квантитативно, можеме да јадеме многу повеќе и да не добиваме тежина. Повеќето од овие намирници припаѓаат на родот на овошјето и зеленчукот.

Подолу ви донесуваме кои се намирниците со „нула калории“.

Список на храна со многу мала калориска вредност

Брокула 31 калорија на 200 грама

Аспарагус 27 калории на 200 грама

Грејпфрут 39 калории – еден грејпфрут

Рукола 4 калории на 200 грама

Зелка 22 калории на 200 грама 

Марула 5 калории на 200 грама

Цвекло 37 калории на 100 грама

Печурки 15 калории на 200 грама

Домат 22 калории во еден домат со средна големина

Карфиол 27 калории на 100 грама

Цвекло 36 калории на 200 грама

Покрај оваа храна, многу малку калории имаат и лубеницата, свежата краставица, целерот и печурките.
Уживајте во оваа храна без страв од дебелеење!
СПОДЕЛИ
Претходна објаваНајголем тренд на пролетната сезоната: монохроматски изглед!
Следна објаваДвобојни фармерки – eден од најголемите трендови на сезоната!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ