Важно е да ги извадите јајцата навремено, или неколку часа порано од фрижидерот, за да достигнат собна температура и да не пукнат при варењето.

Сè што ви треба за да обоите јајца е вода, алкохолен оцет и намирници кои ќе ви помогнат да ја добиете саканата боја.

ЦРВЕНА – ако сакате да постигнете црвена боја, варете ги јајцата во конзервирани вишни и сок од вишна.

ВИОЛЕТОВА – сварете сушени боровинки во 250 милилитри вода. Во зависност од посакуваниот интензитет на виолетовата боја, во водата додадете толку боровинки, колку што повеќе боровинки, толку поинтензивна е бојата.

ПОРТОКАЛОВА- ставете пет лажици слатка црвена пиперка и две лажици алкохолен оцет во литар вода, заедно со велигденски јајца и варете.

СИНА- додадете 600 грама сецкана виолетова зелка во топла вода заедно со јајца и варете околу половина час.

КАФЕНА – Ставете кора од црвен кромид во вода и варете додека не ја смени бојата и не потемни. Кога водата ќе добие боја или ќе се затемни, варете ги јајцата околу десет минути.

РОЗОВА – ставете околу 800 грама исечено цвекло во топла вода. Иако на почетокот ќе изгледа темно кафеано, кога ќе се исушат, јајцата ќе добијат нежно розова боја.

ЗЕЛЕНА – Исецкајте 100 грама листови спанаќ и замрзнати боровинки во блендер и додадете еден литар сок од боровинка. Откако ќе зовријат, процедете и додадете две лажици куркума во прав.

ЖОЛТА – во мешавина направена од еден литар вода и три лажици куркума и две лажици бел оцет ставете да се варат јајцата.

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЗошто е добро да се пие ginger shot и како да се направи домашна верзија од истиот
Следна објаваГолиот стомак е хит: најубавите топови што ви го откриваат стомакот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ