Многумина имаат слушнато дека мислите се материјални. Изненадувачки, оваа теорија најде практична поддршка во областа на здравството: пациентите кои се сигурни во својата неизлечивост, всушност умираат, а оние кои се сигурни во болеста често се разболуваат.

Синдромот на прекумерно сомневање, кој го карактеризира припишувањето на „болест“ на самиот себе, во науката се нарекува ноцебо. Студија на д-р Џон Зубиет од Универзитетот во Мичиген откри дека овој ефект е поврзан со намалување на хормонот допамин, кој е вклучен во производството на опиоидни пептиди кои имаат аналгетски ефекти. Така настанува вистинското зголемување на болката. Покрај тоа, науката исто така го поврзува ефектот на ноцебо со модулацијата на холецистокинин – постојат докази дека овој хормон придонесува за појава на хипералгезија (висока чувствителност на телото на дразби на болка), претворајќи ја вознемиреноста во вистинска физичка болка.

Се покажа дека празните стравови и невротичните состојби навистина можат да придонесат за појава на болест или дури и смрт (студијата идентификувала случаи кога починал пациент кој погрешно се сметал за смртно болен).

Ноцебо ефектот најчесто може да се забележи на дело кај вознемирени лица со невротични нарушувања – на пример, во позадина на глобалната хистерија за коронавирусот, таквите лица наоѓаат симптоми на болеста (на пример, губење на вкус) дури и со обична настинка . Важно е да се разбере дека ефектот ноцебо не е шега. Премногу фокус на „лошо“ може да предизвика вистинско влошување на здравствените индикатори. Ние споделуваме едноставни препораки за да го спречиме овој ефект.

Редовно прегледувајте го вашето тело

Наместо да се сомневате дека имате секаков вид на болести, полесно е да ја знаете точно вистинската состојба на нештата во организмот – да поминете прегледи, да направите тестови, да спортувате, да ги надополнувате потребните количини на витамини и микроелементи и да преземете мерки на претпазливост.

Филтрирајте ги информациите

Вашата способност да управувате со животот и здравјето зависи од квалитетот на информациите кои ве опкружуваат. Обидете се да ја прескокнете загрижувачката вест една недела и фокусирајте се на вашето здравје, образование и поминете време со вашето семејство наместо да гледате телевизија. Вашиот живот ќе се збогати и вашиот нервен систем ќе се релаксира.

Еволуирајте

Комуницирајте со позитивни луѓе, опкружете се со корисни информации кои ви ги будат најдобрите квалитети, занивајте се со личен раст, стекнете хоби, изберете физичка активност која ви одговара – исполнувањето на вашиот секојдневен живот со вакви активности ќе потроши помалку време размислувајќи за лошото.

Поставете си цел

Ако сте болни, пронајдете си нова смисла во животот. Направете го она што сте го сакале долго време, но не сте се осмелувале или едноставно „не сте стигнале“, поставете си нова цел. Така, телото ќе произведува хормони на радост, кои ќе го забрзаат закрепнувањето.

Запишете ги вашите стравови и незадоволства

Било какви болни сензации не треба да ги чувате во себе. И не станува збор за споделување на вашиот страв со другите. Можете да го направите ова многу полесно и поефикасно: запишувањето на вашите чувства и мисли во тетратка е многу практичен, едноставен и ефикасен начин да се ослободите од опсесиите.

Општо, важно е да се запамети дека половина од успехот е нашиот став, и затоа, како и што мислиме директно влијае на исходот на настаните. Обидете се да размислите позитивно, не паничете и потпирајте се само на фактите, а не на шпекулациите – во овој случај ќе можете самостојно да управувате со вашиот живот и да го контролирате неговиот тек.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВиножито принт: хит на инстаграм!
Следна објаваНова победа на Versaсe во дигиталниот универзум : Step Inside La Greca – колекција есен / зима 2021 година!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ