Новогодишните празници се ближат, а со нив и пријатните вечери, кога можете да се завиткате во ќебе, да го вклучите омилениот филм, да нарачате храна и да направите вкусен пијалок за загревање. И еве ги трите највкусни идеи.

BERRY GROG

Зачинет рум – 50 мл

Пире од вишни – 50 мл

Пире од малина – 50 мл

Црн чај – 150 мл

Свежи бобинки за декорација

Метод на готвење:

Измешајте ги сите состојки во лонец. Загревајте на тивок оган, мешајќи постојано. Тргнете од оган без да зоврие. Истурете во чаша и украсете со бобинки.

Метод на готвење: Загрејте го млекото, но не го варете, додадете бело чоколадо, какао и нутела, измешајте сè темелно додека не се изедначи. Додадете го кремастиот ликер, па истурете го во чаша и украсете со шлаг, слатки или лижавчиња и колачиња со чоколадо.

 

ЧАЈ ОД МАНДАРИНА

Состојки:

Мандарини – 2

Сируп од маракуја- егзотично овошје – 50 мл.

Сок од половина лимон

Чај од јасмин – 10-12 лисја

Цимет – 2 стапчиња

Топла вода – 300 мл.

Метод на готвење: Излупете ги мандарините, згмечете ги и додадете сируп, сок од лимон и цимет. Истутере ја топлата вода врз подготвената смеса.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСреќни празници: Празнични излози на најпознатите модни куќи!
Следна објаваЕдно е сигурно – Ѓаволот дефинитивно носи Прада!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ