Великанот од светот на архитектурата, буквално ги разбрани брановите со својата најнова креација …

Бјарке Ингелс, познат дански архитект кој постојано го привлекува нашето внимание преку неговата компанија БИГ, претвори стар траект во луксузна семејна куќа. 46-годишникот, купи траект долг 38 метри на крајот на 2016 година. Тој тогаш беше закотвен, исто како и сега, во близина на Рефшалежен, историското пристаниште на Копенхаген, а Ингелс му подари допир од неговата магија и го претвори во нешто неодоливо.

„Тој во себе ги има минатото, сегашноста и иднината на Копенхаген, што може да се види на прв поглед. Ако погледнете на исток, ќе видите како сонцето изгрева. Погледнете на запад, и ќе го видите како заоѓа “, рече славниот архитект.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваLouis Vuitton: есенски новитети!
Следна објаваПаф ракави – совршен детаљ за оваа есен!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ