Често се слуша за придобивките од зелениот чај, но и црниот чај има свои адути.

Покрај тоа што го намалува ризикот од срцев удар, го намалува и ризикот од дијабетес.

Консумирањето црн чај може да помогне во работата на срцето, но и да го намали ризикот од мозочен удар и други болести, особено ако пиете неколку чаши на ден. Истражувањата покажуваат дека оние кои пијат околу три или повеќе шолји црн чај на ден можат да го намалат ризикот од мозочен удар до 21 процент. Можете наизменично да пиете зелен и црн чај седум дена за да можете да имате различен вкус секој ден.

Она што малку луѓе го знаат е дека црниот чај може да ви помогне и во борбата против мирисот на стапалата. Ги елиминира сите бактерии кои предизвикуваат непријатен мирис на нозете, а исто така може да ги затвори порите, така што ќе се потите помалку, што исто така ќе го минимизира мирисот. За да го користите овој домашен лек, варете две кесички чај во еден литар вода 15 минути. Потоа отстранете ги кесите и разредете го чајот со две четвртини вода. Оставете растворот да се излади малку пред да ги натопите нозете 15 минути до половина час. Треба да го правите ова секој ден додека не исчезне мирисот.

Едно истражување покажа дека постарите луѓе на медитеранските острови имаат многу мал ризик од развој на дијабетес поради постојано консумирање на црниот чај. Тие често пиеле чаша или две од овој чај дневно, а се покажало дека е ефикасен во спречување на појава на дијабетес тип 2.

Црниот чај ви помага и во зајакнување на имунитетот бидејќи има висок капацитет за апсорпција на кислород.

Конзумирајте умерена количина на овој чај дневно, тоа ќе ви помогне да го намалите стресот, советуваат експертите.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваКожни корсет фустани – главен есенски тренд!
Следна објаваВи ги претставуваме најслатките чевли за септември 2020 година
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ