Часовник на брендот Patek Philip стигна на аукција во Christie’s, која се одржа минатиот петок во Дубаи …

Овој часовник стигна на бројни наслови, не само поради неговата крајна цена од скоро 200.000 долари, туку поради фактот дека беше создаден по нарачка на поранешниот владетел на Либија, Моамер Гадафи, во 1979 година.

Украсен со 18-каратно злато, овој часовник претставува бел кит во светот на колекционерите. Веројатно само трет од овој вид, овој модел содржи натпис на арапски јазик, на неговиот бледо зелено бројчаник, кој во превод значи “Слободата ќе ја најдете само тогаш кога ќе ви биде потребна”, по што следи потписот на познатиот Гадафи.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрви Louis Vuitton патики со потпис на Virgil Abloh!
Следна објаваPal Zileri 2019: Богати бои, луксузни материјали и декоративни дезени!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР