На сцената на Драмскиот театар Скопје од 25.3 до 31.3.2019 ќе имате можност да ги погледнете следните претстави:

ден и час: 26.03.2019 (вторник) | 20.00
претстава: ПАРТИЈА РЕМИ
играат: Ѓокица Лукаревки, Маја Вељковиќ Пановска
автор: Доналд Ли Кобурн
режија: Виолета Џолева
видео: https://vimeo.com/265454080

 

ден и час: 27.03.2019 (среда) | 20.00
претстава: ЛУДИ ЗА ЉУБОВ
играат: Јана Стојановска/Благица Димитровска, Филип Трајковиќ, Анастас

Тановски, Кристијан Светиев.

автор: Сем Шепард
режија: Деан Дамјановски
видео: https://www.youtube.com/watch?v=sytLO9PMx18&t=

** Изведба по повод Денот на театарот. Влезниците за оваа претстава се бесплатни.

 

ден и час: 28.3.2019 (четврток) | 20.00  
претстава: КРАЛ ИБИ
играат: Игор Ангелов, Биљана Драгиќевиќ Пројковска, Зоран Љутков, Сања Арсовска, Филип Трајковиќ, Софија Куновска, Предраг Павловски, Јана Стојановска, Долорес Поповиќ, Катерина Шехтанска Лаковски, Маја Вељковиќ Пановска, Емилија Мицевска, Тамара Ристовска и Игор Георгиев.
автор: Алфред Жари
режија: Васил Христов

 

ден и час: 29.03.2019 (петок) | 20.00
претстава: ЛУДИ ЗА ЉУБОВ
играат: Јана Стојановска/Благица Димитровска, Филип Трајковиќ, Анастас

Тановски, Кристијан Светиев.

автор: Сем Шепард
режија: Деан Дамјановски
видео: https://www.youtube.com/watch?v=sytLO9PMx18&t=

 

За сите претстави можете да доделите по 2 гратис билета.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПромоција на книгата „Ателјето на Монмартр“, 4ти април, МКЦ Скопје
Следна објаваПроекција на документарни филмови : „Бувот и китот“ и „Враќањето на Бувие“!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР