Сите знаеме дека родителите и децата често се расправаат. Но сега знаеме и колку често е тоа.

Точно 2,184 пати во просек годишно. Или околу 6 пати на ден, според истражувањето спроведено од компанијата Capri-Sun.

Родителите ќе излезат како победници од расправијата само во околу 50 проценти од случаите. Исто така, 5 пати на ден ќе мора да се согласат на одреден вид компромис со своите деца, за да го зачуваат мирот во куќата.

Еве ја целата листа на чести теми за расправии:

– Децата не сакаат да спијат
– Јадење слатки пред оброк
– Тепачките помеѓу браќата и сестрите
– Децата не сакаат да изедат сè од чинијата
– Неуредни соби
– Децата сакаат да трошат повеќе време пред екраните отколку што е дозволено
– Децата не сакаат да ги мијат забите
– Домашна работа
– Децата велат дека се гладни, но нема да посегнат по здрава храна
– Децата велат дека се сити, но предходно ништо немаат јадено

 

СПОДЕЛИ
Претходна објаваВечерва на Охридско лето: Џузепе Нова – флејта и Џорџо Коста – пијано!
Следна објаваДубаи ќе добие најголем трговски центар на светот!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР