Без оглед на тоа дали сте новинар кој патува низ целиот свет или само барате место каде ќе го пиете вашиот омилен пијалак во мир, ние сме сигурни дека некаде во светот го имате вашиот омилен агол за пиење кафе.

Целата приказна за кафулињата започнала во 15 век во Отоманската империја. Некаде кон крајот на 17 век, тие се преселиле во Европа, а потоа се прошириле и во Америка. Кафулињата денес, станаа неизбежни места за собирање, места за дебати или дружење.

Првите кафе растенија во Европа доаѓаат од Отоманската империја во 17 век, а набрзо пијалокот од неговите темни, препржени зрна, станал многу популарен, па по примерот на традиционални кафеџилници во арапскиот свет, тие биле отворени во сите поголеми европски градови.

Претходниците на денешните кафулиња, веднаш станале омилени места за собирање на аристократијата, познати писатели, сликари, филозофи, политичари и револуционери.

Денес, во многу кафулиња се служи и храна.

Ви го претставуваме VOGUE CAFFE во Москва

Од своето отворање во јули 2003 година, VOGUE CAFFE во Москва постигна извонреден успех со комбинирање на класичната европска кујна со руско влијание. Со зачудувачки внатрешен дизајн, бели чаршафи, прекрасни цвеќиња и кристално стакло, ова кафуле е симбол на елеганција и стил.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПознати светски музеи посветени на модата!
Следна објаваТренд: пролетни комбинации со жолта боја!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР