Изборот на боја на годината за 2018 -та според компанијата Pantone е многу повеќе од главен показател на трендовите во светот на дизајнот и декорот, тој е исконска рефлексија на сите потреби во денешниот свет …

На овој начин можеме да ја цитираме Laurie Presman, потпретседателка на Институтот за боја PANTONE , чија овогодишната драматична и провокативна боја PANTONE 18-3838 Ultra Violet, “ја рефлектира оригиналноста, интегритетот и визионерскиот дух кој своите раце ги насочува кон иднината”.

Комплексна и контемплативна, ултра-виолетовата боја ги сугерира мистериите на космосот, интегритетот на сè што стои зад хоризонтот и откритијата поставени над она што го дефинира нашиот простор.

Бескрајното и широко ноќно небо, симболизира сè што е можно и продолжува да ја инспирира нашата желба да истражуваме друг свет, далеку од за сега, единствениот, што ние го знаеме.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваШто значи бојата на вашата облека која секојдневно ја носите?
Следна објава“Ликовна симфонија на душата“ на сликарката Тања Таневска!
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР