Есента е во полн замав и во средината на ноември, има уште многу работа што можеме да ја направиме во градината и да ја подготвиме за зимата, но исто така и за следната потопла сезона …

Започнете со ѓубрење на дворот, купете голема кофа или изrгадете специјален дел за таа намена.

Паднатите лисја ja спречуваат светлината и воздухот да стигнат до растенијата, па затоа време е да се погрижите за тоа. Чувајте ги вашите тревни површини уредни, но треба да бидете во можност да се справите со сите предизвици за целосно есенско чистење.

Организирајте пакување на семето

Користете дрвена кутија, пакувањето од винските шишиња може да ја заврши работата, и поделете ги во различни секции. Категоризирајте го семето по типови – салати, сезонско цвеќе, едногодишни, портокали или по азбучен ред, како што ви се чини практично.

 

Засадете растенија кои цветаат на пролет

Популарните пролетни цвеќиња, како што се зумбулите, темјанушките и лалињата, бараат сончево, суво место за растење, па така најдобро е да го поставите нивното семе во простор исполнет со сонце и кога еднаш ќе ги засадите во земјата, ќе се збогатат со богати хранливи материи, така што кога ќе дојде времето, ќе растат без никакви проблеми.

Пресувајте цвеќиња

Аранжирајте го своето цвеќе поставувајќи го помеѓу два листа хартија, што ќе ги ставите под некоја енциклопедијата или тешки книги. По една недела, одделете ги листивите хартија и користете ги цвеќињата за да креирате честитки и подароци.

 

Креирајте зимзелена фотеља

Засадете ниски зимзелени растение од страните и позади вашата клупа во дворот  за да ја заштитите и истовремено создадете централно место во просторот. Изберете пониски видови на зимзелени растенија како што се рузмарин, бршлен или pitosporum.

Засадете украсно дрво

Големи видови на дрвја како што се даб, бреза или одредени видови на четинари можат да доминираат во просторот на малите градини и дворови, но исто така и да ги вознемират соседите. Пониските видови на растенија, лесно се вклопуваат во мали квадратури, додека некои од нив можат да се засадат во жардињери. Зимзелените дрвја обезбедуваат идеална сенка, додека листопадните, обезбедуваат свежина на друго  ниво.

Соберете ги плодовите од овошните дрвја 

Соберете го било кое гнило овошје кое може да ја рашири болеста ако се остави на дрвото. Кога станува збор за овошни видови, нивните плодови се сезонски и брзо поминуваат, но има и некои кои раѓаат речиси до зимата. Соберете се што останало  на гранките и почнало да трули, така што сигурно ќе го продолжите животниот век на вашето дрво.

 

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЕден од најголемите трендови на сезоната – распар чевли!
Следна објаваНовото Sony AIBO е преслатко робот куче!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР