Сладоледот е најпопуларниот летен десерт.

Разликата помеѓу gelato и сладолед, луѓето најчесто не ја знаат, или само мислат дека gelato е италијанското име за сладолед, што е точно, но сепак има важна разлика. За разлика од gelato, сладоледот мора да содржи најмалку 10% млечна маст и мора да се меша за време на замрзнувањето при што во мазната структура влегува воздух. Gelato содржи помалку млечни масти и помалку воздух, што влегува во него за време на замрзнувањето.

Исто такa има разлика во замрзнувањето, сладоледот се замрзнува на -18, а gelato само на -12 степени. Gelato, за разлика од сладоледот се прави само од природни намирници. Во почетната фаза, gelato навистина изгледа како сладолед, но со побавното мешање влегува помалку воздух, така да, резултатот е посочен и покремаст десерт.

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСпоред дизајнерите на ентериери ова е главниот тренд во 2017 година!
Следна објаваBalmain предлага класична силуета за есен 2017!
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР