Што треба веднаш да исфрлите од домот!

Што треба веднаш да исфрлите од домот!

Тие кои имаат основно познавање на Feng Shui, можеби нејасно ќе се потсетат на причината заради која не би требало својот кревет да го позиционираат кон вратата. Но овој кинески филозофски начин на уредување на просторот, е повеќе од само едноставно позиционирање на мебелот.

Блиско поврзана со таоизмот, оваа древна наука би требало да ги ги спои луѓето со нивната околина. Elle Decor истакнува, дека Feng Shui може да има увид во тоа кој декор внесува позитивна енергија во домот. Од бојата на влезната врата до шољите за чај во кујната –  а вие сега дознајте кои предмети треба веднаш да ги исфрлите или да ги преработите.

Потскршени садови: Се верува дека садовите симболизираат богатство и фамилија, па консумирањето на храна и пијалок од напукнати чинии или шољи, може подсвесно да внесе непријатности и неуспеси во животот.

Кактуси: Feng Sui стручњаците веруваат дека растенијата со боцки (сем ружата), носат негативна енергија и лоша среќа во вашиот дом.

Црна врата: Tемна боја на вратата, дури и исполирана, според кинеската традиција “повикуваат на неуспех во домот, но не ако е свртена кон северот.”

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваPublic Room – оваа седмица
Следна објаваМитко Гогов е добитник на книжевната „Il Parnaso“ награда – да му помогнеме да стигне до Италија
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР