19

Секоја година, земјите ширум Европа го прегрнуваат празничниот дух, претворајќи ги нивните метрополи и историски плоштади во магична царства на светлината, раскошните украси, величенствените новогодишни елки и долговековните свечени традиции. Европските божиќни саеми канат со греено вино и вкусна храна, колоритни слатки и декорации, рачно изработени подароци и традиционални занаетчиски изработки, а во некои градови, пак, поставени се и лизгалишта и грандиозни екрани кои забрзано одбројуваат до почетокот на новата година. Во продолжение, ви претставуваме како изгледа атмосферата во 20-те најубави божиќни пазари во Европа, каде празничната магија веќе е во полн сјај. Уживајте во прекрасните сцени и одберете го омиленото сценарио за вашето следно патување.

1. Загреб, Хрватска

12. Ахен, Германија

23. Стразбур, Франција

34. Авињон, Франција

45. Лил, Франција

56. Барселона, Шпанија

67. Брисел, Белгија

78. Базел, Швајцарија

89. Берлин, Германија

910. Прага, Република Чешка

1011. Лајпциг, Германија

1112. Виена, Австрија

1213. Лондон, Обединето Кралство

1314. Копенхаген, Данска

1415. Москва, Русија

1516. Галвеј, Ирска

1617. Талин, Естонија

1718. Париз, Франција

1819. Диселдорф, Германија

1920. Штутгарт, Германија

20

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеобичен хипстерски новогодишен тренд!
Следна објаваОмилените парфеми на холивудските диви
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ