На голем дел од луѓето не им пречи вкусот на оцетот кога го налеваат во салатата. Оцетот секогаш се користи како засилувач на вкусот. Меѓутоа дали знаете дека оцетот е најдобриот и најздрав пијалок на есента?!

Според експертката за храна Chloe Elgar, оцетот нуди повеќекратна корист – од пробава и циркулација па се до регулација на жолчната киселина. Elgar исто така објаснува дека пиењето на оцет може да биде многу добро и за плуќата… одличен е за дишниот тракт, затоа што киселината од оцетот помага да се исфрли насобраниот слуз.

“Оцетот нуди здравствени бенефиции сам по себе , но тоа што е навистина добро е дека оцетот го извлекува најдоброто од билките”, додава Elgar.

Така да сега некои фирми, почнаа на основа на јаболков оцет да додаваат вода и шеќер како овошен сок. Поголемиот дел од нив содржат компоненти како ѓумбир, каенски бибер и куркума.

b-1313497038-920

Било како, вие земете си една чаша јаболков оцет со вода наутро!

СПОДЕЛИ
Претходна објава33 квадратни метри се доволни за луксузен стан!
Следна објаваПи Ворлд ќе ја промовиракнигата „Тајните на светските ПР експерти“
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР