Што е глутенот?

Житарките и нивните производи се почесто се врзуваат со поимот глутен, затоа и очекувано е прашањето – што е всушност глутенот?

Глутенот е протеин кој се наоѓа во пченицата, оризот, јачменот и зобот. Денес знаеме дека глутенот заедно со генетската предиспозиција, позитивниот имунолошки одговор и останатите чинители е причина да се појави целикалијата. Целикалијата или глутенска ентеропатија е доживотно пореметување, а го карактеризира тешко оштетеување на слузницата на тенкото црево и единствен научен облик на лечење, е строго придржување на доживотно консумирање на безглутеинска исхрана

До денес, постојат малку докази кои укажуваат на значењето и здравствената корист од безглутеинската исхрана, помеѓу поединците  кои не се оболени од цекалијата и немаат алергија на глутен. Потребно е уште многу истражување за да се докаже користа од од безгутеинската исхрана за време на лечење на други медицински состојби како дерматитис, синдромот на иритабилни црева, како и неуролошките и автоимуните болести.zivot-bez-gluten-sto-smeete-a-sto-ne-smeete-da-jadete-5

СПОДЕЛИ
Претходна објаваNational Geographic | Најдобра фотографија за 2016
Следна објаваНеделна програма во Јавна Соба
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ