Почетните планови за мрежата на жичарници кои ќе го поврзуваат центарот на градот Chicagо, се откриени. Архитектонската фирма  Davis Brody Bond и Marks Barfield го дизајнираа проектот “Chicago Skyline“, туристичка атркација која ќе ги поврзува Navy Pier, кејот на езерото и Riverwalk со центарот на Chicagо.

Chicago Skyline” е дизајниран за да го прикаже богатството на градежното наследство, истовремено, потикнувајќи ги посетителите да го истражуваат градот без користење на автомобили.

Chicago Skyline” може да пренесе 3 000 луѓе на час, со брзина од 4 метри во секунда, во двете насоки низ реката. Цената на ова патување ќе изнесува 20 долари, но, проектот е се уште во почетна фаза и барање за локално одобрување.

chicago-skyline-cable-car-sky-gondolas-davis-brody-bond-marks-barfield-architects-designboom-03 chicago-skyline-cable-car-sky-gondolas-davis-brody-bond-marks-barfield-architects-designboom-02 chicago-skyline-cable-car-sky-gondolas-davis-brody-bond-marks-barfield-architects-designboom-01

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФранција ги има најубавите возови во светот!
Следна објаваПопладне во Ајндховен
Пилотот кој раководи со летот кој ја открива креативната страна на животот е вечен поддржувач на широката палета уметности, со хиперактивен печат. Без ефект на изненадување поради уметничкиот допир од мали нозе и израснувањето во семејна атмосфера на вистински уметници прават од него модерен боем, шармантен екцентрик, вистински гурман, патувач и трагач по креативитет низ секој агол на планетата. Затекнат во маркетингот и односите со јавност, не успева да се оддели од креативниот максимум во секоја сфера на живеењето.

НЕМА КОМЕНТАРИ