Ако сте љубители на уметноста и сликарството, сигурно ги познавате светски познатите уметнички слики од познатите сликари. Дали некогаш сте се запрашале во кој град можете да ја видите оригиналната верзија на вашата омилена слика? Овој интересен инфографик содржи кратки информации за тоа во кој музеј се наоѓаат сликите кои оставиле најголем и најзначен белег во светската уметност. За „Мона Лиза” на Да Винчи, е познато дека е изложена во Парискиот Лувр. „Герника” на Пикасо се наоѓа во музејот Reina Sofia во Мадрид, „Бакнежот” на Климт е во Австриската галерија Белведере во Виена, а „Ѕвездена ноќ” на единствениот Ван Гог е изложена во Музејот на современа уметност (MoMA) во Њујорк. За останатите погледнете во продолжение и инспирирајте се за следното ваше патување.

12

СПОДЕЛИ
Претходна објаваKои работи треба да ги избегнеме за да се разбудиме среќни!
Следна објаваJimmy Choo слави 20 години со новата колекција “Memento”!
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР