1

Креативнoто творештво на италијанскиот илустратор Паоло Доменикони започнува во рекламни и маркетинг агенции. Сепак, во одреден момент од животот, уметникот сфаќа дека она што најмногу го привлекува се детските илустрации, па започнува со изучување и надградба на себеси во конкретниот жанр. Паоло е во постојана соработка со издавачи, подарувајќи му ги на светот своите прекрасни, магични слики. На нив ништо не е вообичаено и секојдневно, туку на набљудувачот му нудат волшебен поглед на нештата, налик на фантазијата и соништата, водејќи го до нови, имагинарни светови. Во продолжение, погледнете дел од уметноста на Паоло Доменикони во нашата галерија.

2 34 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНеделна програма во Јавна соба
Следна објаваПрвата зграда со сопствена стаза за скијање
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ