Муралите како начин на изразување и форма на улична уметност станаа сѐ поприсутни во последниве години. Минатава година, фестивалот Mural Festival во Монтреал одбра 10 најубави мурали од неколку места низ светот, меѓу кои и еден во Хрватска. Фестивалот се одржува од 2013 година и претставува прослава на урбаната уметност и креативниот уметнички израз. Погледнете кои мурали влегоа во најдобрите 10 за 2015та.

1

Seth – Jullien Malland

2

Bordalo Segundo – Лисабон, Португалија

3

Leon Keer – Малта

4

WD street art – Атина, Грција

5

Портрет на Адриан – Монтреал

6

Natalia Rak, Хонолулу, Хаваи

7

Dome, Karlsruhe, Германија

8

Ѐtien, Загреб, Хрватска

9

Hulu Sean Yoro – Хаваи

10

Jason Botkin – Канада

Коментари

коментари

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрв пат во Македонија-премиерa на сериите “Милијарди“ и “Без граници“
Следна објаваСнежното царство Хималаи
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ

ОСТАВЕТЕ ОДГОВОР