TripAdvisor неодамна ја објави листата со 10 најдобри светски ресторани, според мислењето на корисниците.

Прв на листата, дури со 3 Мишелин sвезди е Martin Berasategui во малиот и современ шпански град Lasarte-Oria, каде главниот збор го има шпанската кујна. Внатрешноста е убаво, стилски, ненаметливо уредена и единствено што се истакнува, се двата камина и извонредно чистите чаршави на масите, како и келнерите со ракавици. Во менито има датум на секој специјалитет кога е за прв пат направено –  специјалиетот од 1995 година сеуште е меѓу првите 5 најбарани. Презентацијата на храната е исклучителна, уметничко дело на чинијата, а цената на оброкот со три сервирања и шише вино е 500 евра по едно лице.

Во продолжение погледнете фотографии на останатите 9 ресторани, кои со изгледот, ентериерот, атмосферата и менито ги дразнат и освојуваат непцата низ светот.

martin-berasategui

Martin Berasategui, Lasarte, Шпанија

europea-montreal-quebec

Europa, Montreal, Quebec, Канада

maison-lameloise

Maison Lameloise, Chagny, Франција

adams-birmingham-united-kingdom

Adam’s restaurant, Birmingham, Обединето кралство ( UK)

restaurant-sat-bains-nottingham-united-kingdom

Restaurant Sat Bains, Nottingham, Обединето кралство (UK)

geranium-copenhagen-denmark

Geranium, Kopenhagen, Данска

pic-valence-france

PIC, Valence, Франција

narisawa-minato-japan

NARISAWA, Minato, Јапонија

le-manoir-aux-quat-saisons-great-milton-united-kingdom

Le Manoir Aux Quat Saisons, Great Milton, Обединето кралство ( UK)

epicure-paris-france

Epicure, Pariz,ФРАНЦИЈА

СПОДЕЛИ
Претходна објаваТоп “Rebook” стајлинзи за сезона есен-зима 2015
Следна објаваКреативна и дизајнерска мала куќа од 20 метри квадратни !
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ