232845764_Grev ili spricer 3На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од  19.10. до 25.10.2015 ќе имате можност  на сцената на Театарот  да ги  проследите следните претстави:

ден и час: 19.10.2015 (понеделник) | 20.00 
претстава: ЉУБОВНИЦИ
играат: Билјана Беличанец Алексиќ, Зоран Љутков, Драган Спасов Дац, Маја Вељковиќ Пановска
автор: Катерина Коцевска
режија: Катерина Коцевска

 

ден и час: 20.10.2015 ( вторник ) | 20.00   
претстава: БЕЗЉУБНИ
играат: Сања Арсовска, Димитрија Доксевски, Наташа Петровиќ, Златко Митрески, Александар Степанулески
автор: Благица Секулоска
режија: Златко Славенски

 

ден и час: 21.10.2015 (среда) | 20.00
претстава: СЕКС ДРОГА И РОКЕНРОЛ
играат: Сашо Тасевски
автор: Ерик Богосјан
режија: Ристе Алексовски

 

ден и час: 22.10.2015 (четврток) | 20.00
претстава: ЧОВЕКОТ КОЈ ГО ИЗЕДЕ СВЕТОТ 
играат: Игор Стојчевски, Диме Илиев, Биљана Драгичевиќ – Пројковска, Димитрија Доксевски, Стефан Вујисиќ
автор: Нис – Моме Штокман
режија: Билјана Радиноска

 

ден и час: 24.10.2015 (сабота) | 12.30
претстава: КАПЕТАНОТ ЏОН ПИПЛФОКС – Гусарска бајка со пеење и мечување
играат: Игор Ангелов, Таци Илиева – Вељиќ, Јана Стојановска, Александар Степанулески, Симон Манасковски, Димитрија Доксевски, Маја Вељковиќ – Пановска, Ѓокица Лукаревски, Филип Трајковиќ, Душица Стојановска, Златко Митрески, Дритон Вејсели, Ѓорги Тодоровски, Анастас Тановски, Зоран Љутков, Игор Георгиев, Диме Илиев, Александра Павлова, Валдета Исмаили, Билјана Јовановска
автор: Душан Радовиќ
режија: Коле Ангеловски

 

ден и час: 24.10.2015 (сабота) | 20.00
претстава: СИНАТА СОБА
играат: Ирена  Мирческа, Никла Кузелов, Ангела Димитрова, Мирко Голомеов, Ангела Стојановска, Васко Костовски, Бобан Кулески, Мартин Манев, Владанка Димковска, Христијан Поп – Симонов
автор: Дејвид Хер
режија: Дипломска претстава по актерска игра на студентите во класата на проф. Златко Славенски
СПОДЕЛИ
Претходна објаваЖивотен простор со бела основа
Следна објаваНов живот во напуштените станици на париското метро
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ