“Game of Thrones” е сигурно една од оние серии кои ќе се паметат долго откако ќе завршат. Тоа е така не само заради содржината и ликовите, туку и заради прекрасните локации кадешто се снима серијата. Во продолжение погледнете ги најдобрите 5 локации од популарната серија кои вреди да ги посетите барем еднаш во животот.

5. Есуира, Мароко

1

Измислените градови Meereen, Astapor и Yunkai се едни од најегзотичните локации прикажани во серијата, а вистинскиот град Есуира е исто толку импресивен.

4. Дубровник, Хрватска

2

Веќе во втората сезона, Дубровник го замени Мдина за познатиот King’s Landing, а неговите ѕидини станаа инстант хит. Ако се уште не сте го посетиле Дубровник, сега е вистинско време.

3. Алказар, Шпанија

3

Во земјата Dorne во петта сезона, фиктивниот град Sunspear има голема улога во приказната, а оваа палата е претворена во идеална луксузна палата за принцoвите Oberyn и Martelle.

2. Мдина, Малта

4

Мдина е една од првите ѕвезди на серијата- прекрасен историски град кој има што да им понуди на туристите кои сакаат да истражуваат.

1. Кордоба, Шпанија

5

Го знаете слободниот град Volantis? Тоа е всушност Кордоба. Во серијата посебно се истакнува по прекрасниот мост кој ги спојува двeте половини на градот.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваСедум дена за вечност – Марк Леви
Следна објаваНајголемиот базен на светот
Креативната страна на животот под поинаков агол, каде важи правилото "less is more" е она што го опишува овој член на креативното семејство. Со оптимистичен пристап и позитивна енергија, сиот труд го насочува кон доброто и инспирацијата, кон вистинските вредности; како што е уметноста и квалитетниот креативен израз. Со поедноставување на животот, стои рамо до рамо со останатите креативци во тимот на Divian Arts.

НЕМА КОМЕНТАРИ