1

Bridget Beth Collins е љубителка на природата, сликарка, писателка и ботаничка уметница, чии креации се маестрална игра со цвеќињата. Живее и создава во Сиетл, а своите дела ги претставува под псевдонимот Flora Borager на нејзиниот профил на Инстаграм, каде секојдневно ги споделува деликатните цветни композиции. Уметницата го обожува спојот на природата и убавината, а делата кои ги создава се креативни изработки од цвеќиња, ливчиња, семки и ситни плодови. Имагинацијата на авторката нема граници, па меѓу нив може да се сретнат различни видови на птици и животни, оживување на сцени од бајките, но и портрети на холивудските икони, како оној на Одри Хепберн. Прекрасно, зар не?

+ Погледнете и: Прекрасни цветни девојки.

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14

15

16

17

18

19

20

21

22

23

24

25

26

27

28

29

30

СПОДЕЛИ
Претходна објаваНаправи сам | Пролетна фризура со плетенка
Следна објаваТетоважи за парови
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ