000

Во својата книга ,,Француски бакнеж – Љубовно писмо за Париз’’ (,,French Kiss – A Love Letter to Paris’’), американскиот фотограф Peter Turnley го обединува своето повеќегодишно творештво, претставувајќи ја интимната колекција на фотографии – посвета на моментите на љубов во градот кој му е непресушна инспирација. Овековечени се спонтани сцени на кои се прикажани романтични двојки низ париските улици, бистроа и барови, нудејќи нежен и сензуален приказ на градот на светлината. Фотографиите се настанати во интервал од 40 години, сите се во црно-бела техника, а ги отсликуваат романсата и духот на минатото во француската метропола.

001

Книгата е посвета на мноштвото прекрасни моменти на романса, убавина, надеж, како и љубов кои ги осведочив и ме инспирираа во Париз, мојот дом изминативе 40 години. Верувам дека крајната цел на фотографијата е споделувањето. Возбуден сум да ги споделам со светот овие моменти од срцето кои го допреа и моето, во најубавиот град – Париз.’’

002

003

004

005

006

007

008

009

010

011

012

013

014

015

016

017

018

019

020

021

022

023

024

СПОДЕЛИ
Претходна објаваLadies Night за премиерата на "Педесет нијанси сиво“
Следна објаваМоменти во совршените фотографии
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ