Друштвото на ликовни уметници на Македонија (ДЛУМ) во соработка со Националната галерија на Македонија вечер  во 20 часот во објектот Мала станица ќе отвори ревијална Годишна изложба.

Во чест на сликарот Милош Коџоман, кој почина пред три месеци, ДЛУМ во склоп на изложбата ќе презентира и постхумна поставка за својот член и колега.

– На изложбата, која се организира по 61-ви пат, ќе бидат претставени дела на 83 автори-членови на Друштвото. Уметничкиот Совет на ДЛУМ по повод ревијалната Годишна изложба на отворањето ќе додели признанија од областа на ликовната уметност, од кои најзначајни се наградите „Нерешки мајстори“ за сликарство и скулптура, информира ДЛУМ.

Во склоп на ревијалната изложба годинава ќе се реализира и постхумна поставка во чест на нашиот драг колега и пријател Милош Коџоман.

СПОДЕЛИ
Претходна објаваФорд ги носи момците на прв состанок со една убава тајна девојка!
Следна објаваMaison Margiela пролет-лето 2015
Дивиан Артс е првата и единствена веб страница во Македонија која ги пренесува сите облици на уметност во креативна форма до своите читатели. Целта на Дивиан Артс е да ги врати вистинските уметнички вредности во Македонија, да ја разбуди креативноста и да остане во чекор со последните случувања од областа на уметноста. Патем, да ги едуцира и промовира младите на културно и општествено ниво, да им помогне да се изградат како составен дел од нормалното и професионално живеење, без да заборават на својата креативност и потреба од уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ