0000

,,Pole House’’ e атрактивна куќа на плажа чиј необичен дизајн е заслуга на реномираното австралиско студио F2. Светска популарност стекна како најфотографираната куќа на брегот на Јужниот Океан, а денес се вбројува меѓу иконските домови во Австралија. Лоцирана е 40 метри над плажата, а од неодамна е комплетно реновирана и освежена со нова модерна градба која нуди се’ што е потребно за совршен одмор. Куќата е вистински пример за моќта на архитектурата, во комбинација со единственото искуство на спектакуларната локација. Структурата ја сочинуваат високи лизгачки стаклени ѕидови, чие отворање овозможува прекрасен поглед од дневниот престој: панорамска глетка на океанот, сонцето и ветерот. Висечкиот камин се наоѓа во аголот на станбениот простор, обезбедувајќи топлина и пријатен амбиент во студените зимски денови, или, пак, во вечерните часови. За разлика од бесконечните пејзажи, куќата е со скромни размери и идеална е за престој во деновите од викендот. Содржи пространа дневна соба и трпезарија, спална соба и бања. Кујната, креветот и просторот за складирање се вградени во страничните ѕидови, со цел да се обезбеди што попространо чувство. Бањата е затскриена и го разделува просторот помеѓу спалната соба и зоната за престој. Куќата се наоѓа на врвот на бетонска платформа, што оддава впечаток дека куќата лебди над плажата. Пристапна е само преку тесен бетонски мост, по кој се стигнува до влезот на ова архитектонско ремек дело. Штом го поминете мостот, знаете дека стигнале на посебно место. Погледнете како изгледа!

0001

0002

0003

0004

0005

0006

0007

0008

0009

0010

0011

0009a

Floating House

СПОДЕЛИ
Претходна објаваМузичка препорака | Ok Go
Следна објаваМоден тренд | Бели фармерки
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ