Зар постои некој кој нема омилен Дизни лик? Ги обожаваме Дизни ликовите и приказните бидејќи како што гласи мотото на Дизни: место каде соништата се остваруваа, секој лик е херој во својата приказна кој на крај ги остварува своите соништа. Но, за жал, животот не е Дизни приказна. Jeff Hong е аниматор со седиште во Њујорк кој ги „вади“ познатите Дизни ликови од приказните и ги соочува со реалниот свет.

Ариел од Малата сирена се соочува со загаден океан, полн со масло. Мечето Вини Пух наидува на уништена шума, а Мулан е принудена да шета со маска на лице низ улиците полни со смог во Кина. Пепелашка се прашува каде е нејзиниот принц, додека се наоѓа во валкан сокак во текот на ноќта, каде ја демнат многу опасности. Слончето е затвореник во циркус, оставено на милост и немилост на неговиот господар, а и малите далматинчиња се затворени во кафези. Глувчето ја губи слободата и се користи за тестирање на нови лекови, а срната Бамби е убиена и закачена на ѕид како трофеј. Бел од „Убавицата и ѕверот“ во реалниот свет е девојка која решава својата убавина да ја подобри со помош на пластичен хирург. Симба од „Кралот Лав“ завршува во зоолошка градина, а пилето останува вчудоневидено кога сфаќа дека може да заврши како печено пилешко. Робин Худ е врзан, Алиса од земјата на чудата изгубено талка низ улиците со шише со сомнителен изглед – таа се покорила на еден од најголемите пороци, дрогата. Покахонтас го напушта селото и поголемиот дел од времето го поминува во казино…

35

33

32

31

30

29

28

27

26

25

24

23

21

Вистинскиот свет полн со насилство, загадување и уништување на природата, пороци, злоупотреба на животни и заборавање на вистинските вредности е место каде и Дизни ликовите не се она што се’. Ви се допаѓа вистинскиот свет?

СПОДЕЛИ
Претходна објаваЛетна инспирација во кантри стил
Следна објаваСемејството Osbourne со свои колекции на шминка
Членот на креативното семејство кој ја перцепира уметноста како експресионистичка и прогресивна категорија. Со фотографска меморија и селективно избирање и величање на големите уметници, успешно ја промовира креативната страна на животот. Како застапник на уметничките вредности во разнообразност, вистинското креативно освежување и инспирација го бара во историски маркантните показатели на уметност.

НЕМА КОМЕНТАРИ