На репертоарот на Драмскиот театар Скопје од 22.04 до 27.04. 2014 ќе имате можност да ги проследите следните претстави:

d2

ден и час:       23.04.2014 (среда) | 20.00
претстава:      2012 – ПОСЛЕДНИТЕ МАКЕДОНЦИ
играат: Сања Арсовска, Билјана Драгичевиќ – Пројковска, Трајанка Илиева, Рубенс Муратовски, Зоран Љутков, Игор Ангелов
автор: Сашо Миленковски, Тихомир Спировски, Велика Стојкова – Серафимовска, Марко Коловски, Бојан Трифуновски, Љупчо Маневски, Снежана Балканска; Венко Серафимов

d3

ден и час:       24.04.2014 (четврток) | 20.00
претстава:      ЕВАНГЕЛИЕ НА ГЛУПОСТА – (Далај мама во два дела)
играат: Благој Чоревски, Милица Стојанова, Ирена Ристиќ, Петар Мирчевски, Диме Илиев, Ана Костовска, Валдета Исмаили, Трајанка Илиева – Таци, Игор Ангелов, Катерина Шехтанска – Лаковска, Филип Трајковиќ, Игор Георгиев, Златко Митрески, Славиша Кајевски, Александра Павлова
автор: Љубиша Георгиевски
режија: Љубиша Георгиевски

3

ден и час:       27.04.2014 (недела) | 20.00 
претстава:      ВЕЈКА НА ВЕТРОТ
играат: Кристина Ласовска, Рубенс Муратовски, Атанас Атанасовски, Драгана Левенска
автор: Коле Чашуле
режија: Ирена Стеријовска

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПисмо за збогум | Збогум за големиот Маркез
Следна објаваНајопасниот базен во светот
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ