1

Уредувањето на малите станови често задава главоболки, бидејќи едноставно нема место за се’ она што би сакале да го имате во станот. Но, затоа постојат и добри инспиративни примери, во кои секој центиметар е одлично искористен, а притоа и феноменално изгледаат. Во таа група може да се вброи и овој атрактивен еднособен стан, проект на руската архитектка Кривая Лера. Максимизирањето на отворените простори, светлите ѕидови, светлиот мебел, природните материјали и колоритните акценти создаваат чувство на пространост и свежина во животниот простор. Иако е сместен во урбана средина, дизајнот на eнтериерот ги внесува смиреноста и свежината на природата, претворајќи го во место во кое имате чувство дека сте надвор од градот додека сте дома. Белата боја ја сочинува основата на ѕидовите и поголемиот дел од мебелот, во комбинација со ведрите детали во жолта, зелена и сина боја. Дневниот престој има две скриени функции. Првата е можеби очекувана – со развлекување на двоседот, дневната соба се претвора во удобна спална соба. Втората е помалку очигледна, бидејќи големиот орман кој се протега по целиот ѕид вешто го сокрива бирото за работа во дневниот престој. Со ротација од 90° бирото се извлекува од орманот и го дефинира работниот простор во станот. Зад него е лоцирана вратата со излез на балконот, а десно малата трпезарија за двајца, како и кујната во нејзино продолжение. На самиот влез, сместен е вграден плакар кој обезбедува дополнител простор за складирање, а тука и кокетната бања со бело-жолти керамички плочки. Модерно, младешки и разиграно – совршена инспирација!

2

3

4

5

6

7

8

9

10

11

12

13

14 15

СПОДЕЛИ
Претходна објаваПрекрасни фотографии | Jasper & Zoey
Следна објаваАмериканците во 2050 година
Воден од премисата дека патувањата се празник за душата, а убавиот топол дом нејзино единствено прибежиште, во рамки на креативната страна на животот ги промовира содржините со кои ги збогатува ваквите видици. Неуморен трагач по малите животни радости, со космополитски дух, неизмерна љубов кон животните и пасија кон сите уметнички форми на емотивна експресија. Вљубеник во минимализмот, алтернативната музика, пишаниот збор на Мураками и шармот на Јужна Франција.

НЕМА КОМЕНТАРИ