Час на Земјата

Светската иницијатива “Час на Земјата” претставува најголемата глобална акција за заштита на животната средина и намалување на глобалното затоплување која се организира веќе 4...

Големиот Достоевски

Руски бог на перото, создател на романи, раскази и есеи - ограничен со животен век од 1821 до 1881, чии маркантни дела од типот...

Направа за самобалансирање | Bелисипед на едно тркало

Велосипед без волан на едно тркало или направа за самобалансирање која се вози без раце и доста наликува на велосипедите кои се користат за циркуски...

Страв од смрт и љубов

Сите луѓе се плашат од смртта. Тоа е природен страв кој го чувствуваме сите. Се плашиме зошто не сме љубеле воопшто или мислиме дека...

Часовници-нараквици

Практични и модерни, новите часовници со долги ремчиња кои обвиткани околу раката изгледаат како нараквици се голем тренд. Доаѓаат во широк спектар од материјали,...

Внатрешни светови | Елена Визерскаја

Елена Визерскаја или Касандра е фотограф од Украина која живее и работи во Киев. Таа преку фотоманимулација создава прекрасни внатрешни светови кои ги сместува меѓу...

Фиктивна модна икона

Првата IT девојка која е воопшто запазена во литературата, а подоцна и на филмското платно: Холи Голајтли, култниот женски лик чија визуелна и психолошка...

Фото на денот | Најдобриот пријател на бебето

Бебето Андреј слатко и мирно спие гушнат со неговиот најдобар пријател. За оваа фотографија е заслужен Jen Hendricks. Преслатки се и двајцата, нели? :)

Ултра луксузна јахта | Амаре

Денес сакаме да ви претставиме ултра софистициран дизајн на јахта создаден од индустрискиот дизајнер Давид Давуд. Внатрешноста е целосно од дрво со хромирани детали...

Havaianas | Направи сам

Сонцето е надвор и температурите секојдневно растат па наскоро ќе почнеме да носиме еспадрили и апостолки. Бразилскиот бренд Havaianas нуди интересна "Направи сам" услуга...

Илустратор на книги | Edmund Dulac

Edmund Dulac(1882-1953) бил француски илустратор на книги, карикатури, портрети, поштенски марки и друго. Својата кариера ја започнал Academie Julian во Париз 1904 година пред да...

Фото на денот | Премин низ пустина

Оваа навидум едноставна фотографија е показател за упорност на фотографот.Без сомнение тој се изнамачил да стои во пустина кога овие пет жени се движеле,...